
I november, innan parasitutbrottet, undersökte TNS SIFO vilka som är svenskarnas favoritkommuner.Östersund hamnar på en femteplats på den nationella listan, och på förstaplats bland Norrlandskommunerna.Östersunds medelbetyg är 3,63. Vinnaren Gotland fick 4,07.
I undersökningen sägs att allmänheten ofta ger goda betyg till universitetsorter och profilerade turistorter.
Det sägs även att intrycket av en stad förbättras ju fler som känner till staden, samt att mediebilden är en av de starkaste faktorerna bakom ett gott anseende.
— Vi och många andra aktörer har blivit duktigare på att sprida ett positivt budskap ute i landet, bland annat genom att vara aktiva mot media. Det avspeglas i resultatet, tror Eva Larsson, informationschef på Östersund kommun.
Undersökningen gjordes innan parasitutbrottet. Vilken effekt tror du det haft på svenskarnas bild av Östersund?
— En negativ effekt, utan tvekan. Rent vatten som inte gör folk sjuka är ju en självklarhet. Men nu närmar vi oss den tidpunkt då vattnet är rent igen. Spolningen kommer igång i veckan. Hur negativt parasitutbrottet har påverkat synen på Östersund är svårt att veta, men jag räknar med att vi får jobba en hel del med bilden av Östersund framöver, både med marknadsföringsinsatser och genom att vara aktiva mot media lokalt och nationellt, säger Eva Larsson.