Östersunds kommunvapen
Du är här:
Innehåll
Lyssna på sidans text med ReadSpeaker

Gläntan

På Gläntans avdelning har vi plats för 18 barn mellan 1-6 år. Här jobbar tre förskollärare på heltid.

Vi är ute på vår härliga gård varje förmiddag. Att äta mellanmål ute är något vi tycker om att göra så oftast tillbringar vi även stora delar av eftermiddagen ute.

Gläntan har en egen naturruta vid Odensalabäcken. Hit går vi då och då och undersöker vad som hänt sen sist. När vi ändå är där passar vi på att leka vid bäcken och på den stora ängen. Kanske hittar vi något träd att klättra i eller en spindel att hålla i handen.

Personalen har utbildat sig i TAKK (tecken som alternativ kommunikation) och använder dagligen tecken med barnen. Detta för att förstärka språkutvecklingen och även för att det i Odensala finns ett hörselspår. Många av barnen kommer därför möta tecken i skolan och få klasskompisar som kommunicerar genom tecken.

delade päron
Vi arbetar mycket med matte i olika situationer som uppstår under dagen. t.ex när vi äter frukt, då pratar vi om hur vi ska dela så att alla ska få.

Språket är en viktig del av vardagen på Gläntan. Varje dag innan lunch har vi samling med barnen. Då leker vi ofta med språket genom rim och ramsor. Efter lunch har vi läsvila för de barn som inte sover. Då väljer barnen böcker från vårt lilla bibliotek. Var tredje vecka kommer bokbussen. Då får några barn följa med och låna nya böcker.

bild på vårt tema vatten

Årets tema är vatten. Barnen har fått ställa varsin fråga om vatten och vi jobbar sedan med deras frågor på lite olika sätt.

Kontaktinformation:

Barn och utbildningsförvaltningen
Mikael From
Förskolechef

Tel: 063-14 39 53,
      073-273 24 81

Lingonvägen 3
83162 Östersund

Gläntan: 063-14 41 09,
               073-271 19 17

Publicerat:
2012-04-27
Östersunds kommun
Rådhuset
831 82 Östersund
Telefon: 063-14 30 00
Fax: 063-14 40 00