Handlingar till bygglovsansökan
Blanketter
och dokument
(2 ex av varje ska lämnas in)Ritningar och kartor
(2 ex av varje ska lämnas in, samtliga ska vara nedvikta till A4-format.)- Situationsplan i skala 1:500 (se nedan för information)
- Planritningar i skala 1:100 (se nedan för information)
- Sektionsritningar i skala 1:100 (se nedan för information)
- Fasadritningar i skala 1:100
- Markplanering ska redovisas vid nybyggnad och större tillbyggnad.
- Särskilda uppmätningsritningar om det gäller en om- eller tillbyggnad, och förändringar och befintligt utförande inte klart framgår av de andra ritningarna.
- Vid nybyggnad, en VA-situationsplan -en situationsplan med utritat ledningsnät för vatten och avlopp som är beläget i mark
Ritningarna skall vara fackmässigt utförda, tydliga och möjliga att mikrofilma i svart/vitt. Testa genom att kopiera handlingarna.
Komplettera gärna med fotografier.
En situationsplan är en karta över området som ansökan gäller. Befintliga och planerade byggnader/anläggningar ska vara inritade. Ange mått och skala. Situationsplanen över planerad byggnad ska t ex göras på ett utdrag ur den så kallade primärkartan. Om ansökan gäller nybyggnad/nyetablering inom detaljplanelagt område, ska situationsplanen baseras på en nybyggnadskarta. Om ansökan gäller nybyggnad/nyetablering utanför detaljplanelagt område, ska situationsplanen baseras på en förenklad nybyggnadskarta. (Kartorna går att köpa på kommunens Kart- och lantmäteriavdelning.)
Planritningar ger en överblick av byggnaden eller byggnadsdelen sedd ovanifrån.
Sektionsritningar är ritningar i genomskärning.
Vid ändring/mindre tillbyggnad av en-/tvåbostadshus skall även handlingar för startbesked finnas vid bygglovsbeslutet. Dessa handlingar kan behövas beroende på åtgärdens omfattning:
- Förslag till kontrollplan
- Teknisk beskrivning
- Konstruktionsberäkningar och —ritningar över grund och takstolar.
- Ventilationsritningar
- Rörritningar
- Typ- och miljögodkännande för eldstad och rökrör
- Bevis på tecknad byggfelsförsäkring och ev färdigställandeskydd före byggstart (se bifogad broschyr)
- Energiberäkning efter ombyggnad/tillbyggnad skall lämnas in och redovisas i förhållande till nybyggnadskraven.
Handlingar som behövs för att söka bygglov för skylt
(2 ex av varje ska lämnas in)- Ansökan
om bygglov -komplett ifylld och undertecknad - Fasadritning med eventuellt befintliga skyltar samt placering av ny skylt/skyltar, i skala 1:100
- Detaljritning av skylt -redovisande måttsättning, material och färg. Komplettera gärna med fotomontage.