Provborrning och undersökningstillstånd

Här nedan har vi information om hur du överklagar ett beslut från Bergsstaten när det gäller provborrning och undersökningstillstånd.Överklagande
Ett beslut om undersökningstillstånd får överklagas av den som är sakägare. Vem som är sakägare kan vara olika beroende på vad ärendet gäller. När det gäller undersökningstillstånd så är det ganska klart att fastighetsägaren eller den som har en rättighet inskriven på en fastighet som t ex servitut borde kunna överklaga. Östersunds kommun driver just nu en process mot Bergsstaten och det bolag som ansökt om undersökningstillstånd. En av frågorna som länsrätten skall ta ställning till är om Östersunds kommun kan anses vara sakägare. Östersunds kommun äger ingen fastighet där Bergsstaten beviljat undersökningstillstånd. Till sist är det alltid domstolen som avgör om du är sakägare eller inte.
Hur överklagar du?
Ett beslut överklagas enligt förvaltningslagen. Ett beslut ska alltid överklagas skriftligt. Du måste ange vad (ärende nummer) du vill överklaga och vilken ändring du vill ha. Ärendet överklagas i första instans till länsrätten i Norrbottens län, sedan till Kammarrätten i Sundsvall och sist till Regeringsrätten. I Kammarrätten och regeringsrätten krävs prövningstillstånd, dvs domstolen avgör först om du får överklaga underinstansens dom. Skrivelsen ska lämnas till Bergsstaten. Du har tre veckor på dig att överklaga till Bergsstaten. Du måste också lämna namn, adress, samt skriva under överklagandet. Om du anlitar ombud så måste du skicka med fullmakt.
Hjälp med överklagande
Vill du ha mer information hur du överklagar eller hjälp att formulera en överklagan kan du vända dig antigen till Bergsstaten eller till en jurist eller advokat.Information hur regelsystemet ser ut från undersökning till gruva.