Omfattning och innehåll blir beroende av hur många som önskar omsorg av personal som talar minoritetsspråket och vilken typ av omsorg de önskar samt tillgången på personal som talar dessa språk.
Grundläggande krav på kommunerna är att de organiserar äldreomsorgen så att någon del av den service och omvårdnad som erbjuds ges av personal som behärskar aktuellt minoritetsspråk. Kommunerna bör därför organisera verksamheten så att den personal som finns i äldreomsorgen och som talar minoritetsspråket så långt möjligt arbetar med de äldre som aktuellt minoritetsspråk som första språk.
Denna rätt gäller även utanför förvaltningsområdena under förutsättning att det finns tillgång till språkkunnig personal inom kommunen.
Barn- och utbildningsförvaltningen
Eva Lindwall
tel: 063-14 33 80