
Kommunen ger stöd åt kulturen på olika sätt. Ett sätt är att driva en kulturskola , där inte bara musik utan också teater och drama finns med på programmet. Ett annat sätt, för kommunen att främja kulturen på, är att ge bidrag till föreningar och arrangemang.
Kommunen köper också in konst. Målet med Kommunens inköp av konst är att ge en så allsidig belysning som möjligt av vår tids konst. Konstsamlingen på ca 4000 verk finns bland annat ute på förvaltningar och institutioner. Diabilder av verken finns för utlåning hos länsmuseets fotoavdelning.
Kommunen samarbetar med landstinget och länets övriga kommuner med hemsidan pagang.nu som är en kulturportal med evenemangskalender och presentationer av kulturarbetare och kulturarrangörer.