
Referensgruppsmöte på OSD den 23/3.
Upphandlingsform och upphandling:
Arkitektupphandlingen är klar. Avtal har tecknats med Tirsén och Aili Arkitekter i Luleå.Partneringupphandling för byggande av arenan har resulterat i att Peab antagits som leverantör. WSP Sverige har antagits som leverantör.av controller/bygg-kalkylfunktion.Sweco har upphandlats som konstruktör. Isyteutredning:
Kultur- och fritidsnämnden genomför en utredning för att säkerställa behovet av isytor i arenan, eller närmare bestämt om det erfordras tre hockeyrinkar eller om det skulle räcka med två. Beslut i kultur- och fritidsnämnden beräknas komma tidigast i början av april. Tjänstemannautredningen som förordar två isytor sändes den 18 mars till berörda föreningar och skolorganisationer. Byggande:
Under förutsättning att inget oförutsett skulle inträffa planerades byggstart under september 2011. Överprövningen av arkitektupphandlingen innebär en försening av detaljplanearbetet och projekteringsstarten och påverkar tidplanen för projektet. Byggstart kan nu preliminärt beräknas ske runt årsskiftet 2011 — 2012 med färdigställande sommaren 2013. Framdragande av ledningar för fjärrvärme, vatten och avlopp samt el kommer att göras före byggstart. Markfrågor:
Avtal har tecknats om markköp där kommunen köper13 hektarför 6,30 kr/kvm (eller drygt 800 000 kronor), vilket är samma kvadratmeterpris som då Fältjägaren Fastigheter AB köpte marken från kommunen.Detaljplanläggning:
Detaljplanläggning pågår. Miljökonsekvensbeskrivning är utförd. Miljö- och samhällsnämnden har genomfört samråd. 14 yttranden har inkommit. Länsstyrelsen har den 26 januari beslutat att medge dispens från fridlysningsbestämmelserna för fridlysta växter. Arkitektupphandlingen blev drygt tre månader försenad, vilket har stoppat upp detaljplaneprocessen. Kommunikation och dialog:
Rekrytering av intresserade medborgare som vill medverka i E- panel pågår. I dagsläget finns cirka 80 personer anmälda.Frågor till Arenapanelen gick ut fredag 11 februari. Svaren skulle vara inne till den 28 februari. Svarsfrekvensen blev 96 %.Barnen på Sollidens förskola kommer också att vara med i medborgardialogen och lämna förslag och idéer.
Samtliga tre referensgrupper har haft sina "internmöten" och lämnat svar på de frågor de fått samt synpunkter i övrigt. Återföring skedde vid referensgruppsmöte den 23 mars.
Förutom referensgrupperna kommer projektledningen att träffa respektive idrott för att få fram deras verksamhetsspecifika krav och önskemål. Den 9 mars träffades representanter för bandyn och projektledningen.
Ekonomi:
Kommunfullmäktige anslog i beslut den 28 april 2010 tio miljoner för projektering under 2010. Eftersom arenans placering blev en valfråga avvaktades valutgången innan kommunstyrelsen tog beslut om projektdirektiven. Detta innebär att projekteringen inte kommer igång på allvar förrän efter årsskiftet 2010/2011. I investeringsprojektet förbrukades 212 000 kronor under 2010. Ej förbrukade medel avses tilläggsbudgeteras till 2011. Totalt har hittills förbrukats cirka 900 000 kronor. För 2011 och 2012 finns vardera 125 miljoner kronor avsatta i kultur- och fritidsnämndens investeringsbudget. En mer trolig fördelning av investeringen är 40 mnkr 2011, 180 mnkr 2012 och 40 mnkr 2013.Studiebesök: En grupp bestående av förtroendevalda, tjänstemän, representanter för referensgrupperna samt entreprenören genomförde den den 14 och 15 mars studiebesök till Halmstad Arena, Lindab Arena i Ängelholm, Kristianstad Arena och Telenor Arena i Karlskrona. Sammanlagt deltog 26 personer i resan.
En mindre grupp tjänstemän samt biträdande byggprojektledare för teknik har gjort studiebesök rörande teknikförsörjning och driftfrågor till Norrtälje, Katrineholm, Halmstad, Malmö och Karlskrona samt deltagit i ishockeyförbundets arenamässa i Stockholm.
Bertil Åsén
Projektledare