Östersunds kommunvapen
Du är här:

5 miljoner till skidanläggning på Östberget!

2009-12-02
Gustavsbergsbacken
Igår blev det klart. Östersunds kommun blev beviljade 5 miljoner kronor för att utveckla skidanläggning på Östberget. Pengarna kommer ur EU:s regionala utvecklingsfond och projektet prioriterades av Strukturfondspartnerskapet som i går hade sitt sammanträde.

Kommunen har sedan tidigare avsatt 11 miljoner kronor till utveckling av Östberget, så nu omfattar projektet totalt 16 miljoner kronor.

Projeket pågår under 2009-2011 och ska  utveckla Östberget på Frösön till en skid- och besöksanläggning för åretrunt bruk. Det ska byggas två nya nedfarter vid gamla Ladängen, ny skidlift, belysning och snötillverkningssystem. De nya skidbackarna ska också byggas ihop med Gustavsbergsbacken så att det går att åka mellan de olika nedfarterna. Förutom detta kommer det också att byggas ett servicehus/lifthus och fler parkeringsplatser.

Anläggningen beräknas vara i drift säsongen 2010/2011.

EU-flagga
Publicerat:
2009-12-02
Östersunds kommun
Rådhuset
831 82 Östersund
Telefon: 063-14 30 00
Fax: 063-14 40 00