Den här veckan är det inte mycket som är sig likt i Östersund. För vissa kan det hela kanske te sig lite snurrigt men för de flesta är det ren glädjeyra. Vi pratar förstås om musikfestivalen Storsjöyran där runt 70 internationella och lokala artister spelar i centrala Östersund den 25 – 28 juli. Under festivalen finns kommunen självklart på plats. Besök c/o Östersund
Redan nu är Yranveckan i full gång. Krogstråket med sina restauranger nere i hamnen öppnade i fredags och runt om i staden pågår mängder av olika evenemang som konstutställningar, pubquis och vattensporter vid Surfbukten. Missa inte att besöka c/o Östersund som öppnar dörrarna onsdag den 25 juli. Kommunen har i samarbete med Storsjöyran byggt upp ett vardagsrum och kök som ska utgöra en avslappnad mötesplats på stråket där hemvändare, inflyttare och nyfikna kan snacka om kultur och vad som händer i Östersund.
För att alla besökare och också boende runt festivalområdet ska få uppleva en så säker och trivsam vecka som möjligt finns också kommunen med på flera hörn.
Extrapersonal håller rent
Bland annat så har städlagen förstärkts med extrapersonal som varje morgon kommer att se till att områden utanför festivalen ser fräscha och rena ut. I Österängsparken, där många träffas innan det är dags att gå in på festivalområdet, finns en container och bajamajor uppställda. Tillståndsenheten är också ute på krogstråket för att bland annat kontrollera att inte alltför berusade människor serveras alkohol. Finns till hands för unga
Socialtjänsten är också på plats för att finnas till hands för och ta hand om ungdomar som inte mår bra. Totalt jobbar 22 personer under Yran varav 11 är från Östersunds kommun och resten från andra kommuner i Jämtland. Bland annat finns en akutmottagning och personal är också ute och vandrar på yranområdet samt campingen. Socialtjänsten samarbetar med polisen, räddningstjänsten och ideella organisationer som Röda korset och Nattvandrarna.
Mycket fixas innan Yran
Mycket arbete görs dock innan yranveckan drar igång. Då ska det bland annat ordnas tillstånd för försäljare som vill sätta upp marknadsstånd i centrum. Krogarna på stråket behöver hjälp med att dra in vatten samt avlopp och söker även tillstånd hos kommunen för att servera alkohol. Vi ses ute i vimlet!