
Inför valet 2010 bjuder Östersunds ungdomsråd in alla sistaårselever i på gymnasieskolorna i Östersund till en dag i politikens tecken.Dagen är tänkt som en "upplysare" om de olika partierna. Det kommer att finnas flera tillfällen att få ställa sina egna frågor till politiker.Dagen börjar med en föreläsning på Storsjöteatern, där Alexander Bengtsson från stiftelsen Expo håller en föreläsning med rubriken ”Våga ifrågasätt”.Mer information om föreläsningen hittar du på den här länken.
Efter föreläsningen får politikerna en chans att i några minuter pitcha sitt parti, det vill säga att snabbt förklara vad partierna står för.
Eleverna bjuds sedan ner till Studioscenen där de får chans att ställa sina frågor till politiker, både från moderpartierna och deras ungdomssektioner.
Mångfaldsdagarna arrangeras den 6 och 7 september, med två pass per dag.
Pass 1: Måndag 6/9, kl. 9.30-12.30
Pass 2: Måndag 6/9, kl. 13.30-16.30
Pass 3: Tisdag 7/9, kl. 9.00-12.00
Pass 4: Tisdag 7/9, kl. 13.00-16.00
Nominera till ungdomsrådet
I oktober väljs nya ledamöter till Östersunds Ungdomsråd.Nominera direkt på webben!Länk till nomineringssida.
Här hittar du mer information om Ungdomsrådet.