Östersunds kommunvapen
Du är här:
Lyssna på sidans text med ReadSpeaker

Höstlov med bio i Vinterstaden

2012-11-01
Mats Lindvall med barnen Nora och Casper

Höstlovet såg inledningsvis ut att kunna bjuda på en försmak av vinter för Östersunds barn och ungdomar. Nora Lindvall har till exempel redan hunnit åka en hel del pulka tillsammans med sina småsystrar.

I dag var det däremot betoning på ordet "höst", varför Nora beslutade att ta med sig storebror Casper på Valla fritidsgårds filmfestival i Storsjöteatern. Pappa Mats stod för skjutsen, men fick inte själv se filmen "Lorax".

- Jag vet inte så mycket om filmen, men den är säkert bra, säger Casper, som har haft ett fullspäckat schema under lovet. Han har bland annat hunnit träffa några nya kompisar som kommit hit från Syrien och, tillsammans med resten av familjen, firat pappas födelsedag med restaurangbesök.

I morgon blir det kanske ett besök på Boda Borg, medan Nora och hennes systrar och mamma åker till fjälls, för att på allvar dra igång vintern med lite skidåkning.

Bernt Johansson med barnbarnet Arvid Hermansson

Arvid Hermansson har också hunnit med att åka både kälke och spark i backarna på Frösön.

I dag tog han med sig morfar för att se filmen "Oscars oas".

- Det ska bli kul, säger Arvid, som är bekant med ödlan Oscar sedan tidigare. För morfar Bernt Johansson väntade däremot en ny och fartfylld upplevelse.

Sofie Lundeqvist med sönerna Albin och Noel

Även bröderna Noel och Albin Lundeqvist känner till Oscar, hyenan Harchi, räven Popy och gamen Buck och deras kamp om förnödenheterna i den karga öknen.

- Det roligaste är när de tävlar om att få tag i vattendropparna, säger Noel.

Noel och Arvid har varit på fritids och dagis under veckan, men i dag ska de efter bion gå på sta'n tillsammans med mamma Sofie. I morgon ska det bakas pumpapaj inför Halloween.

Margareta Laxvik med sonen Liam

Liam Laxvik är förväntansfull inför bion, även om han vet hur det brukar sluta.

- Oscar vinner alltid och får tag på det han vill ha, säger Liam.

Tidigare i veckan har han och mamma Margareta spökpysslat på biblioteket. Det var kul, men var det inte lite otäckt?

- Nej, det var inte läskigt alls, säger Liam.

Tipsa någon om denna artikel

Kontaktinformation:

Östersunds kommun
Pressinformatör
070-204 88 28

Publicerat:
2012-11-01
Östersunds kommun

Rådhuset

831 82 Östersund

Telefon: 063-14 30 00

Fax: 063-14 40 00

Organisationsnr: 212000-2528