På måndag den första oktober kommer asylsökande varav flertalet från Syrien att anlända till Östersund. De kommer att bo vid Grytans läger och på Lits camping. Migrationsverket har tecknat avtal med fastighetsägarna om totalt 320 tillfälliga boendeplatser, fördelat på 250 i Grytan och 70 platser i Lit. - Vi har ett stort behov av boende för asylsökande, prognoserna för hur många som förväntas söka asyl i Sverige skrivs hela tiden upp som en följd av läget i Syrien. Vi är väldigt nöjda med bemötandet som präglats av stor förståelse och välvilja från alla inblandade parter här i Östersund, säger Kenneth Karlsson expert på mottagningsfrågor vid Migrationsverket. Till att börja med kommer det att komma 50 personer vardera till Grytans läger och Lits camping. Det är Migrationsverket som ansvarar för asylboendet och sköter frågor som exempelvis drift, tillsyn och ekonomiskt bistånd. Östersunds kommun ska i enlighet med gällande lag bland annat erbjuda skolgång och barnomsorg precis som för andra inflyttade till kommunen. - Utifrån den information vi har just nu bedömer vi att det kommer att finnas mellan 70 — 80 barn vid Grytans läger. Vi planerar för att kunna svara för såväl förskoleverksamhet som skola i de lokaler som finns där, säger Kerstin Engström som är ansvarig för modersmålsundervisning vid Östersunds kommun. Hon ser inga problem med att hitta personal som har rätt kompetens vad gäller språk. Även sjukvården är beredd på extra insatserna i samband med den exceptionella situation det är med en mottagning av drygt 300 personer som väntar på besked om uppehållstillstånd.- Vår målsättning är att vi ska kunna erbjuda den hälsoundersökning som de har rätt till så snart som möjligt, säger Nina Fållbäck Svensson biträdande landstingsdirektör Jämtlands läns landsting. Vid hälsocentralerna i Torvalla och Lit kommer det att bli förstärkning av personalstyrkan. Migrationsverket har nu startat en rekryteringsprocess för att anställa de boendevärdar som ska arbeta vid mottagningarna. Dessa kommer att kompletteras med erfarna handledare från Sundsvall. Asylprövningen ska göras på plats vid boendena och bedömningen är att flertalet av de som kommer från Syrien får uppehållstillstånd. Migrationsverket upprättar nu också ett kontor i Östersund med 10-15 handläggare.
- Förhoppningsvis väljer de att stanna i Östersund även efter att de har fått uppehållstillstånd, då får vi ett tillskott av medborgare som vi så väl behöver. Dessutom får vi en ny arbetsplats i och med att Migrationsverket etablerar ett permanent kontor i Östersund för administration av mottagningsfrågor, säger Bengt Marsh, kommundirektör Östersunds kommun.
För de som bor i närområdet till asylboendena och vill ha mer information kommer Migrationsverket att vara tillgängliga vid Lits camping på söndag den 30 september, mellan klockan 15-17. Och på måndag den första oktober kommer ett informationsmöte att hållas aulan i Lits skola med start klockan 18.00.
Röda korset och Svenska kyrkan har också förberett mottagandet av de asylsökande.
- Det här är människor i nöd som har flytt från sina hem och för oss är det viktigt att vi kan vara ett medmänskligt stöd nu när de är här hos oss, säger Irene Fregelin från Röda Korsets kris och beredskapsgrupp.