Östersunds kommunvapen
Du är här:
Innehåll

Behovsanpassad sophämtning

Sidlastande sopbil tömmer sopkärl

Märkning av kärl


Just nu märker Renhållning villaägares sopkärl. Vi monterar en svart plastrundel - en id-bricka och en adressetikett på alla villaägares sopkärl i stan. Id-brickan behövs för datoriseringen av vår sophämtningstjänst och adressetiketten gör att kunden ska veta att rätt kärl återlämnats efter tömning. Vi betar av område för område. Märkningen är en förberedelse för införandet av behovsanpassad sophämtning i Östersunds kommuns tätorter.

För att underlätta vårt arbete vid id-märkningen:


• Låt ditt kärl stå lättillgängligt
• Om du samsas med dina grannar om samma uppställningsplats; sätt en lapp på dina kärl med din adress, så vi vet vilket kärl som tillhör dig

Behovsanpassad sophämtning


Senast 2011 kommer alla våra kunder som bor i villa eller fritidshus att få behovsanpassad sophämtning. Behovsanpassningen gäller enbart hämtning av Sopor till förbränning och innebär att sopbilen fortsätter att komma på avtalad dag varannan vecka för att hämta Sopor till förbränning samt Matavfall. Du, som kund, ställer ut ditt kärl med Matavfall men du kan däremot välja om du vill ställa ut kärlet med Sopor till förbränning för tömning eller inte. Varje tömning registreras digitalt med en avläsare i sopbilen som läser koden i id-brickan och registrerar tömningen. Du betalar sedan för det antal tömningar som vi utfört hos dig. Ju färre tömningar vi gör desto billigare blir det för dig. Sortera ut alla förpackningar och tidningar samt allt Matavfall - det tjänar du på.

Systemet med behovsanpassad sophämtning är infört för villahushåll på landsbygden i Östersunds kommun. Under 2010 har turen kommit till villahushåll i tätorterna inom kommunen samt fritidshus. Den 1 januari 2011 kommer systemet att vara infört i hela kommunen.   

Fördelarna med behovsanpassning

  • Miljövinst 1:Vi hoppas att det nya systemet ska stimulera östersundsborna att inte kasta så mycket i soptunnan utan istället återanvända och återvinna mer.      
  • Miljövinst 2: Sopbilarnas körsträckor effektiviseras och tomgångskörningen kommer att minska vilket minskar bränsleförbrukning och koldioxidutsläpp.
  • Kvalitetsförbättring: Genom att vi registrerar varje tömning kan vi även höja kvaliteten på vårt arbete; missar vi en tömning ser vi det direkt.

Tillfälligt kärlbytesstopp


Det händer att våra kunder vill byta till ett större eller mindre kärl när familjeförhållnadena ändras så att mängden sopor ändras. Med det nya systemet kommer 200-literskärl att vara standard med möjlighet att byta till 140-liters eller 400-liters. Nu inför vi ett tillfälligt stopp för byte till 140-literskärl tills det nya hämtningssystemet är infört. På så sätt slipper vi köpa in storlekar som sen inte kommer att användas.   

Kontaktinformation:

Teknisk förvaltning
Renhållning
Gustaf.Danielsson
tel: 070-329 16 25
Publicerat:
2010-05-26
av:

Just nu märker vi...


Nu är vi i på frösön och märker kärl. Du kan hjälpa oss genom att
• Låt ditt kärl stå lättillgängligt
• Vid behov; sätt en lapp på dina kärl med din adress, så vi vet vilket kärl som tillhör dig

Aktivitetsplan


ae qetjb ej
Östersunds kommun
Rådhuset
831 82 Östersund
Telefon, vxl: 063-14 30 00