Östersunds kommunvapen
Du är här:
Innehåll
Lyssna på sidans text med ReadSpeaker

Miljödammar Odenskog

Miljödammar


Odenskogs företagstad påverkar kvalitén på dagvattnet i Odenskog. Företags aktiviteter, transporter i området och val av byggmaterial är några exempel kan påverkar kvalitén. Ett system har byggts upp för att rena dagvattnet, vi kallar det för miljödammar. Syftet är att hjälpa till med vattentillförsel till Lillsjön och senare även till Odensalabäcken.

Vattnet renas steg för steg


Miljödammarna består av olika reningssteg. Det första steget är en stor damm där vattenmängden ska jämnas ut och flödet stilla sig. En avbalkning har därför grävts ner och delat dammen i två delar. Syftet är också att få partiklar i vattnet att sjunka till botten. Efter utloppet från dammen finns en efterkommande brunn där dagvattnet kan ledas till Lillsjön men också,om läget så kräver, ledas om till Storsjön istället. Vattnet rinner i en nedgrävd dagvattenledning till ett vattenfall som är uppbyggt av grå- och kalksten. Här syresätts vattnet. Efter vattenfallet rinner vattnet vidare genom ytterliggare en damm där det finns ett mindre vattenfall till. Som ett sista steg innan det leds till Lillsjön rinner dagvattnet genom ett dike. I sista dammen finns mikroorganismer i grusbädden som hjälper till att förbättra kvalitén. Skyltar har blivit uppsatta som berättar mer hur dagvattnet rör sig i miljödammarna och som talar om vad som är syftet med hanteringen i de olika stegen.

Vad vi gör idag


Ett egenkontrollprogram har tagits fram där provtagning av dagvattnet ingår. Vi har även en översyn varje vecka av de olika reningsstegen. Händelser eller olyckor kan påverka dagvattnet negativt vilket skulle kunna äventyra Lillsjön som fiskesjö och badplats. Det skulle påverka Odensalabäcken negativt. Om olyckan är framme exempelvis vid något företag har vi en beredskapsplan för att förhindra att förorenat dagvatten når Lillsjön. Något som vi har gjort under år 2005 var att plantera vass och starrgräs vid de båda inloppen till den första dammen. De har överlevt vintern och frodas nu under sommar år 2006. Under år 2007 byggs ena inloppet om till att vinkla vattenflödet så att en lugnare vattenström över större del av dammen sker. Under vinter 2007/2008 byggdes grusbädden ut till att bli större och ett ytterliggare ett vattenfall anordnades. Under 2009 håller en undervattenvegetation att växa upp, det går att se växten överallt i första dammen. Även kantväxter håller på att breda ut sig. En större klarfasen av vatten i första dammen har börjat ske, siktdjupet ökar och stenar på botten blir synliga närmast kanten. Tyvärr har vassen som planterades under 2006 försvunnit medans Starrgräset frodas kraftfullt.

Kontaktinformation:

Teknisk förvaltningen
Vatten Östersund
tel: 063-14 39 28
Publicerat:
2009-09-29
Östersunds kommun
Rådhuset
831 82 Östersund
Telefon: 063-14 30 00
Fax: 063-14 40 00