I dag bor drygt 58 500 personer i kommunen men om 11 år är siktet inställt på 70 000 invånare.
Efter en bred dialog med kommuninvånare, företag, föreningar och organisationer är förslaget till tillväxtprogram för Östersunds kommun 2009-2013 nu ute på remiss.
— Det nya tillväxtprogrammet kommer att vara ett viktigt styrinstrument för hur kommunen ska fördela sina resurser och utvecklas i framtiden, säger ledningsgruppens ordförande AnnSofie Andersson.
Kommunen har tillsammans med ledningsgruppen och processledare Lars "Linken" Lindqvist identifierat ett stort antal utvecklingsområden som krävs för att lyckas nå målen.
Företagsklimatet ska bli bättre. Det ska byggas fler bostäder. Och det behövs fler attraktiva mötesplatser för våra ungdomar. Infrastrukturen måste utvecklas, tåg- och flygtrafiken måste bli mer tillgänglig och miljöanpassad.
Östersund måste marknadsföras offensivt som en spännande och attraktiv stad.
— Vi har högt uppsatta mål som vi alla måste arbeta tillsammans mot för att kunna uppnå, därför är det viktigt att tillväxtprogrammet har en så djup och bred förankring som möjligt, säger AnnSofie Andersson.
Fram till 28 februari är förslaget till tillväxtprogram ute på remiss.
23 april ska kommunfullmäktige besluta om tillväxtprogrammet. Sedan väntar arbetet med att ta fram konkreta handlingsplaner för att uppnå målen.
Pressmeddelandet i PDF-format
(pdf, 130 kB)