Östersunds kommunvapen
Du är här:

Beslut om arenans inriktning

2011-11-22
Kommunstyrelsen beslutade i dag, 22 november, återigen om övergripande innehåll i Östersunds nya arena. Frågan blev återremitterad i kommunfullmäktige den tredje november 2011. Därför var inriktningsbeslutet i dag tillbaka till kommunstyrelsen för avgörande.

Kommunstyrelsen fastställde återigen att arenan bland annat ska innehålla två ishockeyrinkar. Den ska rymma minst 2600 sittande och 200 stående åskådare vid evenemang, när även isytan utnyttjas för publikplatser. Takhöjden i A-hallen ska vara 10 meter och golvytan i gymnastikhallen ska vara 1870 kvadratmeter. Det ska byggas en bandyplan med en läktare för 150 personer. Både bandy- och hockeyplanerna ska uppfylla respektive förbunds krav för allsvenskt seriespel.

Den totala byggkostnaden beräknas till 260 miljoner kronor.

Arena ska utformas så att det är möjligt att göra tillbyggnader, till exempel med en tredje hockeyhall eller en hall för curling om behovet uppstår i framtiden.

Den åttonde december ska kommunfullmäktige ta ställning i denna fråga. Utifrån det beslutet blir det sedan möjligt att göra utförliga ritningar och mer precisa kalkyler, så kallade systemhandlingar. Dessa kommer att presenteras för kommunfullmäktige som underlag för ett definitivt beslut att sätta igång byggandet av arenan.

Tipsa någon om denna artikel

Kontaktinformation:

Östersunds kommun
Pressinformatör
070-204 88 28
Publicerat:
2011-11-22
Östersunds kommun
Rådhuset
831 82 Östersund
Telefon: 063-14 30 00
Fax: 063-14 40 00