SIDA finansierar samarbetet till 100 % och arbetet innehåller såväl möjlighet för politiker och tjänstemän från både Östersund och Alfred Nzo att “praktisera" hos varandra, men fokus ligger på att arbeta med Alfred Nzo´s kommunstyrelse och samtliga förvaltningschefer för att nå bättre måluppfyllelse och resultatuppföljning. Sverige, med en lång tradition av
demokrati och arbete i olika former av organisationer har sedan flera år ett program som går ut på kommunala partnerskap mellan utvecklingsländer och Sverige. Andra kommuner i Sverige som deltar i partnerskapsprogrammet är bland annat Göteborg, Gävle och Karlstad.
På lördag åker Annsofie Andersson, Anders Byström och Karin Gydemo Grahnlöf till Alfred Nzo för att under veckan arbeta med i Alfred Nzo för att, med samma arbetssätt vi använder i Östersund, nå bättre måluppfyllelse. Denna del i samarbetet, som pågår till och med maj 2010 inkluderar också besök från Alfred Nzo här i Östersund i mars månad då de kommer ta del av de kompetensutvecklingsinsatser som genomförs i Östersunds kommun för förbättrad måluppfyllelse och resultatuppföljning. Under projektåret kommer också 1 politiker och 1 tjänsteman från såväl Alfred Nzo och Östersund att praktisera inom sitt kompetensområde hos varandra.
Annsofie Andersson - “Samarbetet med Sydafrika är viktigt utifrån vår internationella strategi som trycker på ökad kunskap och förståelse för andra kulturer. Att den kompetens vi besitter här i Östersund kan stärka unga demokratier såsom Alfred Nzo gör samarbetet än mer värdefullt!"
För ytterligare information kontakta:
Karin Gydemo Grahnlöf, projektledare på 070-6053767
karin.g.grahnlof@jht.se
Pressmeddelandet i PDF-format
(pdf, 150 kB)