Östersunds kommunvapen
Du är här:

Upphandling om Storsjöbadets drift

2009-06-30
Kultur- och fritidsnämnden upphandlar nu drift av verksamhet med bad och relax vid Storsjöbadet. Ett förfrågningsunderlag har utarbetats med den nya avtalstiden satt fr o m 1 januari 2010 till 30 juni 2013.

-Vi är stolta över att kunna erbjuda kommuninvånarna och besökande från andra håll ett sådant fint upplevelsebad som Storsjöbadet har utvecklats till, säger kultur- och fritidsnämndens ordförande Karin Thomasson med anledning av upphandlingen.
-Det skall bli spännande att se vilket intresse det finns att driva verksamheten !

Storsjöbadet är ett av Östersunds största turistmål med bad och rekreation för alla slags besökare.Verksamheten bedrivs idag av kommunens tekniska förvaltning. Ifjol genomgick Storsjöbadet en stor om- och tillbyggnad. Förutom en ny och fräsch relaxavdelning med fem olika bastur, bubbelpooler, uteterass, upplevelseduschar och vilrum samt ett nytt barnlandskap så är Storsjöbadet ett äventyrsbad med mycket att uppleva. Det finns bl a vattenrutschbanor, ligghäll, grotta, kanal med strömmande vatten, vattenpist, hoppbassäng samt bubbelpooler, 25-metersbassäng och undervisningsbassäng. Även en omfattande konstnärlig utsmyckning har skett inom anläggningen. På sommaren tillkommer utebad med en 50-metersbassäng, barnpool, hoppbassäng samt en stor lekpark och rejäla gräsytor.

För mer information:
Karin Thomasson, ordförande kultur- och fritidsnämnden, 070-530 10 90

Pressmeddelandet i PDF-formatPDF (pdf, 130 kB)

Tipsa någon om denna artikel

Kontaktinformation:

Östersunds kommun
Infobyrån
tel: 063-14 30 00
Publicerat:
2009-06-30
Östersunds kommun
Rådhuset
831 82 Östersund
Telefon: 063-14 30 00
Fax: 063-14 40 00