Publicerad 2022-09-06

Dags för nästa etapp i Kyrkparken

De senaste åren har kommunen arbetat för att Kyrkparken ska bli ljusare och mer tillgänglig. Nu kommer parken att få ny belysning. Samtidigt restaurerar vi gångvägarna. Och den trista transformatorbyggnaden kommer att livas upp med en spännande belysning.

En "tvåfilig" gångväg i Kyrkparken.

Under hösten kommer vi att gräva i Kyrkparken för att sätta upp ny belysning i parken. Då passar vi också på att restaurera gångvägarna genom parken, så att de alla får en jämn yta utan snubbelrisk.

Arbetet kommer att pågå fram till årsskiftet. Vi kommer flytta runt en mindre avstängning allteftersom arbetet fortskrider. Resten av parken kommer att vara tillgänglig.

Läs mer om utvecklingen av Kyrkparken

Tips. Prenumerera på våra nyheter och servicemeddelanden så håller du koll på viktig information från Östersunds kommun. Börja prenumerera

Sidan uppdaterad 2022-09-06