Publicerad 2026-06-01

Sofia Sundström från Cradlenet till Klimatseminariet

Hur skapar vi ett samhälle där resurser används smartare och där hållbarhet blir en självklar del av affären? Det är frågor som Sofia Sundström från Cradlenet kommer att lyfta under Klimatseminariet i Östersund, där hon pratar om om cirkulär ekonomi i praktiken.

Leende kvinna i röd kavaj

Sofia arbetar med att driva utvecklingen mot en mer cirkulär ekonomi och har varit engagerad i att skapa nätverk och mötesplatser för hållbar omställning i Jämtland och Sverige.

Under Klimatseminariet kommer hon att prata om varför cirkulära lösningar blir allt mer viktiga för både klimatet och näringslivets utveckling i en omvärld av geopolitisk osäkerhet, nya regelverk och tekniska möjligheter – och hur samarbete kan skapa nya möjligheter lokalt och regionalt.

– Omställningen behöver ske tillsammans. När företag, offentlig sektor och organisationer samverkar kan vi accelerera utvecklingen mot ett mer hållbart samhälle, säger Sofia Sundström.

Klimatseminariet arrangeras den 17 september på Storsjöteatern i Östersund och är kostnadsfritt för alla deltagare.

När? 17 september klockan 08.30 – 16.30
Var? Storsjöteatern i Östersund
Pris: Kostnadsfritt
Anmälan: Klimatseminariet - Länsstyrelsen.se

Tips. Prenumerera på våra nyheter och servicemeddelanden så håller du koll på viktig information från Östersunds kommun. Börja prenumerera

Sidan uppdaterad 2026-06-01