Östersund with Pride – Trygg tillsammans
I dag, måndag den 25 augusti, startar Prideveckan i Östersund. Årets tema är Trygg tillsammans – en påminnelse om vikten av gemenskap, solidaritet och rätten att vara sig själv.

Under hela veckan fylls Östersund av färg, musik, workshops och samtal. Höjdpunkten blir Prideparaden lördag den 30 augusti – samling i Badhusparken klockan 13.15, start klockan 14.00. Paraden går genom stadens gator och tillbaka till Badhusparken.
Kommunen kommer även i år att ha en plats i paraden och vår fina pridebanderoll kommer att finnas på plats.
Årets tema är "Trygg tillsammans" - och det vill vi i Östersunds kommun givetvis vara en del av. Som stolt partner till Pride står vi upp för rätten att älska den man vill, vara den man är och känna sig trygg i det. Temat är en påminnelse om att trygghet är en grundläggande rättighet – och att den långt ifrån är självklar för många.
Mer än bara Prideparaden
Prideveckan bjuder på aktiviteter under hela veckan - och på lördagen förvandlas Badhusparken till Regnbågsparken! Här blandas viktiga samtal om hbtqi-rättigheter med artistframträdanden, prova på aktiviteter och trevliga möten.
Hela programmet för Östersund Staaren Pride hittar du på ostersundpride.se
Samling: klockan 13.15 i Badhusparken (för både privatpersoner och anmälda grupper)
Paraden startar: 14.00.
Regnbågsparken: klockan 11.00-16.00, lördagen den 30 augusti, i Badhusparken.
Hela programmet för Östersund Staaren Pride hittar du på ostersundpride.se
Tips. Prenumerera på våra nyheter och servicemeddelanden så håller du koll på viktig information från Östersunds kommun. Börja prenumerera