Ny förstudie visar vägen för framtidens GIII:s torg
Efter flera års diskussioner och en upphävd detaljplan tar nu arbetet med Gustav III:s torg ett nytt steg. En färdig förstudie har undersökt hur torget i framtiden kan bli en mer levande mötesplats med plats för både stadsliv, kollektivtrafik och kultur. Kommunstyrelsen väntas ta ställning till förstudien vid sitt nästa sammanträde 4 november.

Visionsskiss: Fojab
Förstudien pekar ut en möjlig utvecklingsinriktning där torget kombinerar öppna torgytor med ny bebyggelse för hotell, konsert- och kongressverksamhet – och samtidigt rymmer en bytespunkt för stads- och regionbussar.
– Vi vill skapa ett torg som är både en mötesplats och en knutpunkt. En plats där människor kan resa, arbeta, uppleva kultur och mötas mitt i stadens hjärta, säger Kjell Svanberg, förvaltningschef på Samhällsbyggnad.
Enligt studien skulle en sådan lösning bidra till en mer levande, trygg och attraktiv stadsmiljö – och stärka torgets roll som en central punkt i Östersund.
Kollektivtrafiken nyckelfråga
En viktig del av förstudien handlar om kollektivtrafiken. Den skissade lösningen innebär att stads- och regionbussar får gemensamma hållplatslägen vid torget, med en vänthall i direkt anslutning. Det skulle göra det enklare för resenärer att byta buss, samtidigt som kollektivtrafiken blir mer tillgänglig och överblickbar.
Samtidigt lyfter kommunen att lösningen kräver ytterligare utredningar. Kapacitet, trafiksäkerhet och helheten för Östersundslänken behöver analyseras vidare innan ett nytt planarbete kan starta.
– En välfungerande och kapacitetsstark kollektivtrafik är en förutsättning för att hela projektet ska kunna genomföras. Därför fortsätter vi nu utreda de delarna i detalj, säger Kjell Svanberg.
Konserthus och hotell
En möjlig byggnad på torgets norra del skulle kunna rymma ett kombinerat hotell-, konsert- och kongresshus med plats för omkring 1 000 besökare. Det är ett alternativ som bedöms rymmas inom ramarna för kulturmiljön utan att orsaka påtaglig skada, men kräver fördjupade ekonomiska och praktiska analyser
– Östersund behöver en modern scen för musik och möten. Gustav III torg med sitt centrala läge skulle vara en självklar plats för det, men vi vill gå fram med varsamhet och respekt för platsens historia, säger Karin Thomasson på Kultur- och fritidsförvaltningen.
Medborgarnas synpunkter viktiga
Våren 2025 genomfördes en medborgardialog. Resultatet visar på ett brett engagemang för torgets framtid. Många efterfrågar mer grönska, tryggare miljöer och fler aktiviteter. Flera lyfter också vikten av att torget fortsatt ska kännas offentligt och tillgängligt
– Det finns starka känslor för Gustav III:s torg. Därför är det avgörande att vi tar tillvara synpunkterna och fortsätter arbeta öppet och stegvis, säger Kjell Svanberg.
Nästa steg
Kommunstyrelsen föreslås godkänna förstudien och ge kommundirektören i uppdrag att gå vidare med fördjupade utredningar kring kollektivtrafik och ekonomisk genomförbarhet. Ett eventuellt nytt detaljplanearbete kan inledas först när dessa delar är klara.
FAKTA:
- Den tidigare detaljplanen för Gustav III:s torg upphävdes 2022 av Mark- och miljödomstolen.
- Förstudien har tagits fram av Samhällsbyggnad i samarbete med Kommunledningsförvaltningen, Länstrafiken, Kultur- och fritidsförvaltningen m fl
Tips. Prenumerera på våra nyheter och servicemeddelanden så håller du koll på viktig information från Östersunds kommun. Börja prenumerera
