Särskilt boende på Solliden
På Solliden bygger vi ett nytt särskilt boende för äldre. Byggnaden ska erbjuda totalt 90 lägenheter fördelat på sex våningar. Byggnaden ska även rymma gemensamma ytor, personal- och teknikytor.

Det här är på gång
På markplan bygger vi i första hand personal- och teknikytor. Boendelägenheter och gemensamhetsytor kommer vara på plan 2-6.
Till projektet hör även en välplanerad utemiljö med trädgård och parkering. Fastigheten kompletteras av en separat komplementbyggnad för reservkraft, miljörum och sopsugssystem.
När?
Bygget startar i april 2026. Boendet ska vara färdigt för inflytt under hösten 2026.
Så ska byggnaden se ut
SÄBO Solliden är placerat i ett skogsbryn i östra Solliden. För att harmonisera med landskapet och möta stadens blickfång har stor vikt lagts vid materialval och gestaltning. Byggnaden är uppdelad i tre volymer där mittsektionen, som rymmer entrén, har getts extra tyngd genom en högre taklinje.
Fasad och material
Byggnaden vilar på en robust, två våningar hög sockel av skiffer i fallande längder. De övre fyra våningarna är utförda i trä, behandlat med en mörk, jordig kulörolja som valts för sitt naturliga uttryck och långa underhållsintervall. En visuell distans mellan stensockeln och träfasaden skapar en känsla av lätthet i den övre volymen.
Fasadens rytm definieras av lägenheternas storlek, men bryts upp av större glaspartier vid de allmänna ytorna. Här pryds fönstren av en konstnärlig fasadutsmyckning inspirerad av jämtländska gårdsverandor. Utsmyckningen fungerar som ett solur där skuggspel och ljusfläckar vandrar genom rummen under dagen.
Detaljer och klimatskydd
- Balkonger: Väderskyddade under tak. Västerbalkongerna är inglasade för att förlänga säsongen, och räckena bär samma mönster som fasadens övriga utsmyckning.
- Konstruktionsdetaljer: Synliga takstolar med triangelformade takfötter möter vertikala fasadpelare i trä, vilket tillsammans med den stående panelen förstärker byggnadens lodräta karaktär.
Materialval
Detaljer i galvaniserad plåt, entrépartier i ek och fönster med utsida i aluminium (kulör grön umbra) för minimalt underhåll.
Konstnärlig utsmyckning
Det genomgående temat för konsten på SÄBO Solliden är Atmosfären. Varje våningsplan representerar ett av atmosfärens sex lager: troposfären, stratosfären, mesosfären, termosfären, jonosfären och exosfären.
Temat integreras även i exteriören genom den konstnärligt gestaltade träpanelen som ingår i byggnadens konstprogram.

