Publicerad 2025-09-08

Nu växer gräs och träd i Minnesgärdesparken igen

I flera år har Minnesgärdesparken varit avstängt och uppgrävt i samband med bygget av det nya vattenverket. Men nu är grävarbetena avslutade, parken är återställd och gräset har börjat ta sig.

En park i kvällssol med flera nyplanterade träd

Minnesgärdesparken är ursprungligen ett antal villatomter på rad längs stranden. Villorna är borta sedan länge, men trädgårds­vegeta­tionen, som ramade in tomterna, finns fortfarande kvar och skapar olika gröna rum. När vi nu återställt parken har vi också återställt de olika rummen med nyplanterade träd och buskar. Vi har också planterat tillbaka blåsippor och andra blommor i de forna trädgårdarna.

Nya lyktstolpar och parkbänkar

Samtidigt med återställningen av grönskan har vi förstärkt gång- och cykelbanan och satt upp nya lyktstolpar. Nya parkbänkar har också kommit upp liksom några bommar för att undvika fordonstrafik för långt in i parken.

Låt gräset växa ifred

Nysådda gräsytor är sköra. Försök att undvika att gå där det är nysått. Då har vi fina gräsytor för lek och picknick nästa sommar!

Läs mer om Minnesgärdesparken och alla andra parker och grönområden i Östersund

Tips. Prenumerera på våra nyheter och servicemeddelanden så håller du koll på viktig information från Östersunds kommun. Börja prenumerera

Sidan uppdaterad 2025-09-08