Skidstadioninformation torsdag den 9 april:
Nu närmar sig våren och vi kan konstatera att det varit något blandat vad gäller snö och spår, framför allt våra natursnöspår.
Nu på lördag genomförs Östersundsloppet (skidskytte), vilket också är den sista tävlingen här på stadionområdet för denna vintersäsong.
Utbyggnad för arrangemanget börjar idag torsdag och det kommer även vara övningsskytte i morgon fredag.
Räkna med att stadionområdet och träning-/tävlingsspår inte är tillgänglig lördag mellan klockan 08:00 och ungefär 16:30.
Motionsspåret på och runt Björnberget är öppet för alla som vanligt.
Omklädningsrum i Mediacenter är öppet enligt ordinarie tider.
Information om Östersundsloppet:
https://ostersundsloppet.se/
Som avslutning kan meddelas att PPÖSS kommer ställa upp med ett stafettlag under lördagens tävling. Bara det kan vara en god anledning till att komma och titta på evenemanget, om ni nu inte själva ska deltaga vill säga.
Trevlig dag,
/PPÖSS