Skidstadioninformation torsdag den 26 mars.
Här kommer information om "Earth Hour".
Nu på lördag, den 28 mars är det dags för det globala eventet "Earth Hour", vilket uppmanar så många som möjligt att under 1 timme släcka ner och stänga av så mycket belysning och elektrisk apparatur som möjligt. Detta för att uppmärksamma klimatfrågan.
I vanlig ordning vill vi på Östersunds Skidstadion göra det vi kan. Det här innebär att spårbelysningen runt våra konstsnöspår inte kommer tändas lördag kväll.
Från söndag och någon vecka framåt kommer kvällständningen vara igång som vanligt.
Trevlig helg,
/PPÖSS
Skidstadioninformation onsdag den 18 mars.
Vi börjar med spårstatus.
Konstsnöspåren är fortfarande fina. Natursnöspåren däremot går just nu tyvärr mot ett tidigt borttynande och vi kommer i nuläget inte att göra några försök till preparering av dessa.
Nu över till något positivt, nämligen förbättringsåtgärd i delar av våra natursnöspår.
Redan i morgon torsdag kommer avverkning påbörjas i Spikbodarna. Denna åtgärd görs för att all ni som åker ska kunna få bättre skidspår.
Arbetet kommer ske längs bortre delen av 5:an och bedöms vara färdig någon gång under nästa vecka.
Respektera de avspärrningar som sätts upp så att arbetet kan utföras på ett säkert sätt för alla.
I och med arbetet blir det dubbelriktad åkning från starten i Spikbodarna.