Kul nyhet inför sportlovet: Vi har öppnat railparken vid skidstadion!
Nu finns det rails att köra på igen, kom och testa! Railparken är gratis och öppen alla dagar till klockan 22.
%20IMG_3787.jpg)
Railparken vid skidstadion är gratis och till för alla. Den är öppen alla dagar och dessutom belyst på kvällarna, lamporna tänds när mörkret kommer och lyser till klockan 22. Foto: Johan Holmlund, Östersunds kommun.
Lagom till sportlovet och samtidigt som det pågår junior-vm i skidskytte har vi öppnat railparken vid skidstadion. Så varför inte passa på att besöka junior-vm och dessutom testa railsen?
Läs mer om junior-vm i skidskytte.
Förhoppningsvis är parken öppen fram till påsk
Planen är att försöka hålla öppet så länge som det bara går i vår fram till påsk, med reservation för vädret. Vi ser över möjligheten att göra en ännu bättre railpark till säsongen 2025/2026.
%20IMG_3786.jpg)
Railparken vid skidstadion. Foto: Johan Holmlund, Östersunds kommun.
Tips. Prenumerera på våra nyheter och servicemeddelanden så håller du koll på viktig information från Östersunds kommun. Börja prenumerera