Solen, surfen och stan – Sommarparken är här
I sommar förvandlas området från Badhusparken till Surfbukten till en sammanhängande aktivitetszon under namnet Sommarparken. Östersunds kommun och Destination Östersund står bakom satsningen som pågår från 1 juni till 31 augusti.

Foto: Göran Strand
– Vi på Östersunds kommun har tillsammans med idella krafter och näringslivet under flera år byggt upp och utvecklat områdets anläggningar med allt från bryggor till lekplatser och toaletter. Men det är ju människorna som gör platsen och nu får vi fortsätta fylla på med mer aktiviteter som kan locka fler, säger Frida Larsson, stadsträdgårdsmästare på Östersunds kommun.
Två nav för aktiviteter
Sommarparken delas in i två huvudområden:
Surfbukten: Fokus på fartfyllda aktiviteter och vattensport.
Badhusparken: En lugnare mötesplats med aktiviteter för alla åldrar.
Området kommer att bemannas med värdar som skapar trygghet och samordnar aktiviteter.
Nyheter för sommaren 2025
Bland nyheterna finns ett nytt cafékoncept i Surfbukten där lokala föreningar får möjlighet att driva verksamheten veckovis, inspirerat av Hara Brygga. Aktivitetsprogrammet breddas med inslag av livemusik, pingisbord, fiske i Storsjön och utökad vattenaktivitet i wakeboardparken.
Invigning den 13 juni
Sommarparken invigs den 13 juni i Surfbukten med evenemanget School's Out, som bjuder på livemusik, DJs, beachvolleyturnering, wakeboard och mycket mer.
Tips. Prenumerera på våra nyheter och servicemeddelanden så håller du koll på viktig information från Östersunds kommun. Börja prenumerera