Du som är god man eller förvaltare

På den här sidan har vi samlat information som är bra för dig att känna till i ditt uppdrag som god man eller förvaltare.

Nyheter 1 juli 2026

  • Lagen förtydligar att du ska ta hänsyn till vad din huvudman vill.
  • Du blir skyldig att löpande informera din huvudman om vad du gör i uppdraget.
  • Redogörelsen ersätts av en obligatorisk årsberättelse eller slutberättelse.
  • Omfattningarna "bevaka rätt", "förvalta egendom" och "sörja för person" ersätts av "ekonomiska angelägenheter" och "personliga angelägenheter" i nya uppdrag.
  • Överförmyndaren får rätt att besluta om anordnande och upphörande av godmanskap i de fall där alla parter är överens.

Läs mer på sidan Förändringar 1 juli 2026.

Anmäl intresse för nya uppdrag

För att kunna se aktuella annonser och anmäla intresse för nya uppdrag behöver du vara inloggad i Recruto. Vi lägger löpande ut nya annonser i portalen. Ta därför för vana att regelbundet logga in om du är intresserad av nya uppdrag.

Om du inte har något konto i Recruto behöver du först göra en intresseanmälan. Läs mer på sidan Du som vill bli god man eller förvaltare.

Redovisning

Blanketter och e-tjänster för förteckning, årsräkning/sluträkning och årsberättelse/slutberättelse finns på sidan Blanketter och e-tjänster.

Arvode

En god man eller förvaltare har rätt till ett arvode för uppdraget och ersättning för utgifter som varit nödvändiga för att utföra uppdraget.

Arvodets storlek och information om skatt och avgifter

Arvodesnivån bedöms utifrån hur omfattande uppdraget är. Beslutet fattas av över­­för­­myndar­­nämnden/hand­läggarna efter att du lämnat en redogörelse till oss.

Gode mannen eller förvaltaren får aldrig själv bestämma hur stort arvodet ska vara eller ta ut det på förhand utan ska avvakta beslut från över­för­mynd­ar­nämnden.

I de fall huvudmannen själv ska betala arvodet ska även skatt och sociala avgifter betalas. Information om skatt och sociala avgifter samt förenklad arbetsgivardeklaration hittar du hos Skatteverket.

Här nedan finns ett exempel hur du fyller i en förenklad arbetsgivardeklaration SKV 4805 när det är din huvudman som ska betala arvode och hur du redovisar skatt och arbetsgivaravgift. Ovan under beräkna skatt och avgifter kan du läsa mer om skatt och avgifter och även hitta skatteverkets blanketter.

Vem betalar arvodet?

Huvudmannens inkomst och totala tillgångar avgör om det är huvudmannen eller kommunen som betalar arvodet och ersättningarna. Det är överförmyndaren som fattar beslutet.

Om det inte finns särskilda skäl är det huvudmannen som betalar ditt arvode om något av följande stämmer:

  • Dennes tillgångar överstiger två prisbasbelopp. Det motsvarar 118 400 kronor år 2026.
  • Dennes årsinkomst före skatt är högre än 2,65 prisbasbelopp. Det motsvarar 156 880 kronor år 2026.

Om huvudmannens inkomster och tillgångar är lägre än beloppen ovan kan kommunen betala arvodet och kostnadsersättningen.

Merkostnadsersättning för betalning av arvodet

Om din huvudman ska betala arvodet till dig, finns det möjlighet att ansöka om merkostnadsersättning hos Försäkringskassan för att täcka huvudmannens merkostnader. För mer information kontakta Försäkringskassan.

Merkostnadsersättning - Försäkringskassan

Reducering av avgifter för hjälpinsatser

Om din huvudman har någon form av hjälpinsats från kommunens vård och omsorg kan hon eller han få lägre avgift för denna i de fall hon eller han ska betala arvode till dig. Kontakta avgiftshandläggaren för vård- och omsorgsförvaltningen.

Om huvudmannen har skuldsanering

Om din huvudman har skuldsanering finns det en möjlighet att avsätta pengar för arvode till dig. Kontakta handläggare hos Kronofogden för mer information.

För att få ditt arvodesbeslut

För att du ska få ditt arvode utbetalt i tid ska årsräkning och/eller årsberättelse vara inlämnade senast sista februari. Se till att handlingarna är full­ständ­iga och granskningsbara när du lämnar in dem (se instruktioner på sidan Redovisning för mer information).

Om handlingarna inte är kompletta när vi får dem, kommer vi begära in kompletteringar. Det innebära att granskningen tar längre tid.

Granskningen och arvoderingen sker löpande, vilket innebär att ju tidigare du lämnar in en granskningsbar årsräkning och/eller årsberättelse desto fortare får du ditt arvodesbeslut.

Om ditt uppdrag upphör

Det finns olika anledningar till att ett uppdrag upphör. Oavsett orsaken så innebär det för dig som ställföreträdare att du inte längre är behörig att företräda din huvudman. Du ska lämna en slutredogörelse till överförmyndaren inom en månad från upphörandet. Om "ekonomiska angelägenheter" eller "förvalta egendom" ingår i förordnandet ska du också lämna en sluträkning inom en månad.

Huvudmannen avlider

Om huvudmannen avlider ska du snarast anmäla detta till oss på över­för­myndar­en. Du ska lämna slutredogörelse och sluträkning för perioden fram till huvudmannens dödsdag. Lämna in din redovisning till överförmyndaren inom en månad från dödsdagen.

Så snart som möjligt bör du informera huvud­mannens anhöriga eller andra när­stå­ende om dödsfallet. Om du inte lyckas nå några anhöriga, eller inte känner till om det finns några anhöriga, måste du själv kontakta en begravningsbyrå och beställa begrav­ning av din avlidne huvudman, alternativt överlåta åt socialtjänstens boutredare att ombesörja begravningen.

Du får inte beställa gravsten eller gravplats, inte heller fortsätta betala räkningar eftersom uppdraget upphör den dag huvudmannen avlidit.

Du vill sluta som god man eller förvaltare

Om du inte längre vill fortsätta som god man eller förvaltare skriver du en begäran till överförmyndaren.

Begäran om entledigande från uppdrag som ställföreträdare (e-tjänst)

Det är också bra om du pratat med din huvudman för att stämma av om hen har något eget förslag på ny god man/förvaltare, samt om huvudmannen har fortsatt behov av hjälp.

Du kvarstår i uppdraget tills överförmyndaren beslutat om byte.

Godmanskapet eller förvaltarskapet upphör

Ansökan om upphörande av godmanskap eller förvaltarskap kan lämnas av huvudmannen själv, närmaste anhörig eller av ställföreträdaren.

Beslutet om att avsluta ett godmanskap fattas av överförmyndaren om alla parter är överens om att godmanskapet ska upphöra. Vanligtvis beror det på att huvudmannen inte längre vill eller behöver ha hjälp av en god man. Ett godmanskap är frivilligt, och en huvudman med egen beslutsförmåga kan själv begära att det upphör.

Tingsrätten beslutar om upphörande av förvaltarskap. De beslutar också om upphörande av godmanskap där någon part (huvudmannen, anhöriga, överförmyndaren) anser att godmanskapet bör fortsätta.

Överförmyndarspärr

Överförmyndarspärr innebär att du som god man eller förvaltare endast kan ta ut pengar efter överförmyndarens medgivande.

Huvudregeln är att huvudmannens konton ska spärras för dig som är god man eller förvaltare. Behöver huvudmannen hjälp att sköta sin ekonomi bör ett av hans eller hennes konton vara öppet för dig som god man eller förvaltare - oftast ett person- eller transaktionskonto. Övriga konton skall förses med överförmyndarspärr. Att kontot har överförmyndarspärr ska framgå av bankens årsbesked. Vid ett nytt förordnande ska intyg om överförmyndarspärrar lämnas tillsammans med tillgångsförteckningen.

Vid ett godmanskap har huvudmannen själv rätt att ta ut pengar från spärrade konton. Vid ett förvaltarskap där förvalta egendom ingår i förordnandet kan inte huvudmannen själv ta ut pengar.

Uttag från spärrat konto

För att kunna ta ut pengar från ett överförmyndarspärrat konto krävs över­för­mynd­arens medgivande. För att få ett medgivande lämnar du en ansökan till över­förmyndaren om uttag från spärrat konto.

Om överförmyndaren beslutar att godkänna uttaget får du ett beslut. Beslutet tar du med dig till banken för att kunna göra transaktionen. Till vissa banker kan du skicka beslutet digitalt. Kolla med din huvudmans bank om vilka möjligheter som finns.

Uttagsbegäran kan göras för extra inköp exempelvis till ny TV, säng, dator eller att inkomsten inte räcker till de löpande utgifterna.

Överflyttning mellan överförmyndarspärrade konton behöver inte över­för­myndar­ens tillstånd.

För uttag från överförmyndarspärrade konton för andra placeringar än till annat bankkonto ska ansökan lämnas till överförmyndarnämnden.

Sälja bostadsrätt eller fastighet

I de fall huvudmannen inte längre kan bo kvar i sin fastighet eller bostadsrätt kan den behöva säljas. Om du:

  • som god man eller förvaltare har "bevaka rätt" i ditt förordnande, ingår att hjälpa din huvudman med försäljningen.
  • är god man och din huvudman har kvar sin beslutsförmåga ska denne själv lämna sitt godkännande till försäljningen.
  • är god man och din huvudman inte har kvar sin beslutsförmåga ska de närmast anhöriga yttra sig, även om det är du som god man som fattar beslut.
  • som förvaltare har "bevaka rätt" i ditt förordnande, så är det du som avgör om bostads­rätten/fastigheten ska säljas.

Det är viktigt att du förvissar dig om att huvudmannen inte kommer kunna återvända till sin bostad.

Oavsett om du är god man eller förvaltare är det din uppgift att se till att försäljningen går rätt till och att bostaden säljs till ett marknadsmässigt värde. Om en mäklare anlitas brukar dessa göra en värdering, men om du väljer att sälja bostaden på annat sätt ska värderingar göras av två oberoende auktoriserade värderingsmän.

Överförmyndarnämndens samtycke

Är det du som god man eller förvaltare som undertecknat kontraktet krävs över­för­mynd­arens samtycke innan avtalet blir giltigt. En huvudman som inte har kvar sin beslutsförmåga kan inte själv underteckna kontraktet.

När både köpare och säljare har skrivit under ska du skicka in en kopia på avtalet till överförmyndaren. Överförmyndaren beslutar om samtycke kan lämnas till försäljningen. När du får beslutet om samtycke kan försäljningen genomföras.

Inför överförmyndarnämndens godkännande behöver du också lämna in uppgifter inför försäljningen av bostadsrätt eller fastighet. Observera att denna handling endast är ett underlag för överförmyndarnämndens godkännande.

Hantering av lösöret - exempelvis möbler

Tänk igenom vilka möbler, föremål med mera som huvudmannen har nytta och glädje av att ta med till sitt nya boende. Om huvudmannen själv kan vara med och bestämma är det dennes vilja som ska vara vägledande. Om inte kanske anhöriga kan vara behjälpliga.

Finns testamente bör du ta del av detta. Du får däremot inte bryta ett förseglat testa­mente med uppgift om att det får öppnas först när huvudmannen avlidit.

Värdeföremål, smycken och personliga handlingar kan placeras i bankfack. Möbler och liknande som inte följer med till det nya boendet kan lämnas till förvaring. Det kan också förvaras hos anhörig som får underteckna en handling om vilka saker som förvaras hos denne.

Du får aldrig skänka bort din huvudmans saker.

Städning och uppsägning

Du ska se till att bostaden städas och rengörs, men du behöver inte själv utföra arbetet. Förutom hyreskontrakt ska du säga upp abonnemang på exempelvis el, telefon och försäkring.

Vanliga frågor och svar

Här följer ett antal vanliga frågor och svar kring uppdraget som god man eller förvaltare.

Vem får ta del av handlingar i akten?

Huvudmannen har rätt att ta del av de handlingar som rör godmanskapet /förvaltar-skapet och som förvaras hos överförmyndaren. En sådan rätt har även huvudmannens make/sambo och närmaste släktingar. Undantaget är om det med hänsyn till huvudmannens intressen finns särskilda skäl mot att släktingen tar del av handlingen.

En god man eller förvaltare kan efter sekretessprövning ha rätt att ta del av handlingar om det behövs för uppdraget.

Hur många uppdrag får jag ha?

Det finns ingen gräns för hur många uppdrag man får ha som god man eller förvaltare. Det viktiga är det finns tillräckligt med tid för att utföra alla uppdrag. Däremot är det viktigt att komma ihåg att om den gode man­nen/för­valt­aren på egen begäran vill sluta sina uppdrag, så måste han eller hon kvarstå tills över­för­mynd­aren hittat nya gode män/förvaltare som kan ta över uppdragen. Om detta behöver ske med kort varsel kan det bli svårt att hitta flera gode män/förvaltare på samma gång.

Hur länge bör jag spara mina verifikationer?

Verifikationer sparas så länge uppdraget pågår och i minst tre år efter avslutat uppdrag. Huvudmannen, huvudmannens släktingar eller dödsbo­delägare kan efter att uppdraget upphört ha frågor om redovisningen eller kräva att få se alla verifikationer.

Sidan uppdaterad 2026-06-30