Publicerad 2025-09-18

Kreativitet, kurser och kollegial samverkan – Marie Andersson tar plats som konstnär och företagare

Efter 35 år med akvarellpenseln tog Marie Andersson steget att satsa fullt ut som konstnär. Idag driver hon eget företag där hon skapar originalmålningar, arbetar på beställning och håller inspirerande kurser – ofta i vackra miljöer.

En person målar vid ett staffli utomhus med en sjö i bakgrunden. Hon är klädd i en varm jacka och en pälsfodrad mössa, och håller en färgpalett i ena handen medan hon arbetar med penseln i den andra. Himlen är molnig med ett svagt rosa skimmer vid horisonten.

– Jag är nog mest företagare, men definitivt konstnär också. Jag är otroligt stolt över mitt yrke, säger Marie Andersson. Foto: Henrika Lavonius Wike.

Varför lyfter vi företagare?

Den här artikeln är en del av kommunens arbete för att främja företagsamhet och stärka företagsklimatet. Vi lyfter exempel på företagare som verkar i kommunen – som en del i att synliggöra näringslivets utveckling och inspirera fler att ta steget.

Få hjälp av Tillväxt Östersunds kommun

Vi på kommunen vill förenkla företagarlivet och erbjuder därför stöd och aktiviteter för dig som företagare.

Länk till Tillväxts sida "Företag, stöd och rådgivning"

Kvinnors företagande i fokus 2025

Näringslivet är en viktig del i kommunen och ett bra företagsklimat är oerhört viktigt för Östersunds utveckling och framtid. En viktig pusselbit för en vital och hållbar ekonomi är kvinnors företagande. Under 2025 kommer vi därför löpande att presentera ett antal kvinnor som driver företag i Östersund. Vi tror att de kan inspirera både kvinnor och män genom sin företagsamhet.

Artiklar i artikelserien om kvinnor som driver företag

– Jag kallar mig mobil konstnär. Det är en lyx att kunna sitta vid havet i Portugal och leda en kurs för engagerade elever, säger Marie, ägare av företage Marie Andersson Art.

Marie har bland annat en bakgrund som ekoingenjör och arbetade länge med verksamhets- och ledarskapsutveckling. Efter en sjukskrivning för utmattning kände hon att det var dags att prova konstnärslivet – en dröm som alltid funnits där.

– Jag har alltid trott på att det här kommer att fungera. Jag hade redan sålt tavlor, hållit i olika kurser och jag tycker om att stå framför folk och tända glöden hos mina elever – det är bland det roligaste jag vet.

Vad kan gå fel? Bara kör!

Kurserna är en central del av Maries verksamhet – hon håller ungefär en i månaden, ofta i samarbete med mindre hotell och boenden. Det är ”win-win” då boendet får gäster under lågsäsong och Marie en inspirerande inramning till sina kurser.

Hennes filosofi som företagare är enkel: ”Vad kan gå fel? Bara kör!”, något som också återspeglas i hennes undervisning.

En person målar ett akvarellmotiv av ett landskap med berg och skog, nära vatten. Personen håller en pensel i handen och har en palett med färger bredvid sig. Bakgrunden visar vågor på vattnet.

Känsla för marknadsföring – med hemsida, sociala medier och ett digitalt nyhetsbrev når Marie ut till flera tusen följare och prenumeranter. Foto: Henrika Lavonius Wike.

– Jag vill avdramatisera målandet. Om det inte blev som du tänkte dig – vad blev det i stället? Mina kurser handlar också om personlig utveckling, men det märker deltagarna oftast först när de åker hem, säger hon med ett leende.

Söker ständigt nya vägar

I den lilla ateljén i hemmet i Orrviken visar Marie upp en tavla med ett fjällmotiv och några vandrare. En beställning, förklarar hon, medan Storsjön slår mot stranden utanför fönstret.

Privatpersoner beställer allt från stadsmotiv, hus och husdjur till naturmotiv, och Marie tycker om utmaningen. Utöver beställningar målar hon för sitt eget nöje, gör illustrationsuppdrag för tidningar och säljer konsttryck. Under sina kurser erbjuder hon även konstnärsmaterial, men ser det som en service – inte som något hon vill ”pracka på” sina elever.

Marie är en nyfiken företagare som ständigt söker nya sätt att nå ut och arbeta effektivare. Nyligen hade hon coachingssamtal med en specialist för att lära sig skapa digitala kurser.

– Det är nästa steg för mig. Just nu är det en tröskel – hur ska jag lägga upp det? Hur redigerar jag filmer? Man får ta hjälp av dem som kan, säger hon.

Råd till andra företagare

Marie betonar vikten av att ha flera ben att stå på, särskilt för konstnärer. Det är svårt att leva enbart på att sälja akvareller.

– Om du gillar att hålla i kurser, ta kontakt med ett studieförbund för att testa om undervisning är något för dig, tipsar hon.

En person står vid ett staffli och målar utomhus nära en sjö. Personen är klädd i en varm jacka och en mössa med pälsdetaljer. I bakgrunden syns vatten och en skog i horisonten, medan en grön gran skymtar i förgrunden.

Mässor och konstutställningar är ett viktigt sätt att nå ut, där möter Marie många av sina kunder. Foto: Henrika Lavonius Wike.

Det viktigaste, menar hon, är att tro på sig själv och göra en SWOT-analys: fundera på dina styrkor, svagheter och hur marknaden ser ut. Och var inte rädd för att testa! Samtidigt påpekar hon att olika konstnärer behöver olika strategier – för den som skapar stora verk, som ofta är svårare att sälja, kan stipendier och projektmedel vara en viktigare väg än att hålla kurser.

Copyright och kollegial samverkan

Marie påminner om vikten av att arbeta med egna idéer för att undvika plagiat – något hon beskriver som att ”akta sig för de svarta ögonen”.

– Måla inte av fotografier utan att fråga fotografen först. Berätta vad du har för avsikt och fråga om du får använda bilden som inspiration, säger hon.

Hon uppmuntrar också till samarbete med andra konstnärer. Själv är hon en del av Art Lab North, fyra professionella konstnärer som fikar ihop och ibland ställer ut tillsammans.

– Vi ser varandra som resurser, inte konkurrenter. Genom att stötta varandra blir vi starkare.

Tips. Prenumerera på våra nyheter och servicemeddelanden så håller du koll på viktig information från Östersunds kommun. Börja prenumerera

Sidan uppdaterad 2025-09-18