Snö och halka

Vi röjer snö och bekämpar halka på gator och vägar samt kombinerade gång- och cykelbanor inom tätbebyggt område. Vi snöröjer också trottoarerna. Sandningen av trottoarerna ska, däremot, skötas av de fastighetsägare vars tomter gränsar till trottoarerna.
I vinterväghållningen jobbar vi efter noga fastställda planer utifrån
- de resurser vi har
- ett effektivt och miljönvänligt arbetssätt
- likställighetsprincipen - det vill säga att kommunmedborgare, som befinner sig i samma situation, ska behandlas lika
Det innebär att vi inte snöröjer eller sandar utifrån enskilda medborgars önskemål eller påpekanden.
Snö- och sanddagboken
Fredag 28 april
Trots senaste veckans bakslag tror vi på våren. Det kan bli någon enstaka åtgärd de närmaste dagarna, men i övrigt förlitar vi oss på Gumman Tö.
Vi önskar er alla en härlig vår, sommar och höst!
Vi återkommer här när höstens temperaturer går ner mot 0 grader igen.
Våra senaste åtgärder
I kartan ovan ser du när vi senast åtgärdade gator, trottoarer, cykelbanor och andra ytor. Du ser också när vi senast åtgärdade inne på kommunens fastigheter.
Åtgärden är utifrån behovet
Om det snöar eller har snöat nyligt, så är åtgärden snöröjning. Och om det är halt så är sandning eller annan halkbekämpning på gång. Du kan även se att vi varit ute med våra väghyvlar för att jämna av ytor eller när vi har varit ute med snöslungor för att forsla bort snöplogkanter. Allting visas som åtgärder.
Tidsfördröjning
Fordonen i vinterväghållningen är utrustade med GPS:er (enheter som registrerar var fordonen är). Dessa levererar data till vårt kartsystem och resultatet visar vi i kartan med en viss tidsfördröjning.
Med olika färger visar vi hur länge sedan det var, som vi åtgärdade; om det var upp till 4 timmar sedan, om det var mellan 4 till 8 timmar sedan, 8 till 14 timmar sedan eller om det var mer än 14 timmar sedan vi åtgärdade.
Kartan visar inte allt, men nästan allt
Det är många faktorer som spelar in för att en åtgärd ska synas på kartan. Det är mycket teknik och ibland falerar den, fordon går sönder och ersättningsfordon är inte alltid utrustade med GPS:er, den mänskliga faktorn spelar in, etc.
Hack i en färgad linje betyder oftast att vi gör en översyn och åtgärdar där det behövs. Till exempel gör chaufförerna sådana bedömningar när de sandar.
Felanmälan av utemiljön
Har du sett något fel på gator, torg eller i parker? Något som saknas eller är trasigt? Gör en felanmälan